Józefosław - Warszawska oaza spokoju - krótka historia

Aktualizacja: 23 sie 2020

Witam, nazywam się Katarzyna Igwe i jestem doradcą ds. nieruchomości na terenie Warszawy i okolic. Kocham naszą stolicę oraz tę małą perełkę, w której obecnie mieszkam, czyli Józefosław. W dzisiejszym poście chciałam podzielić się z Państwem krótką historią tej pięknej, zielonej miejscowości.


Józefosław to wieś między Piasecznem, a Warszawą, która graniczy z Lasem Kabackim (tu nastąpiła katastrofa lotnicza samolotu Tadeusz Kościuszo) oraz ulicą Puławską, którą szybko można dojechać do samego centrum Warszawy. W 2007 roku w Józefosławiu mieszkało ponad 4000 osób, jednak obecnie liczba mieszkańców przekracza 8000 osób.

Znajduje się tutaj parafia św. Józefa, znana między innymi z żywiołowo prowadzonego duszpasterstwa sportowego dla dzieci oraz licznych wydarzeń kulturalnych, jak np. coroczny Międzynarodowy Festiwal „Musica Classica” organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Klasycznej „Con Fuoco”, działające przy parafii.W wyniku III rozbioru Polski w 1795 roku Piaseczno i okolice znalazły się w granicach zaboru pruskiego, na terenie tzw. Prus Południowych, których stolicą była Warszawa. Grunty dawnego starostwa piaseczyńskiego, należące wcześniej do króla polskiego przeszły na własność króla pruskiego, a niezagospodarowane tereny objęto akcją kolonizacyjną. Jak wiele terenów, które podlegały germanizacji, również Józefosław został przeznaczony na te cele oraz na cele gospodarcze. W latach 1802–1803 do tej pięknej wsi przybyły rodziny z południowo-zachodniej Rzeszy Niemieckiej (Księstwo Wirtemberskie). Zgodnie z powszechnym zwyczajem osadnicy, przenosząc się na nowe terytoria, nadawali zakładanym miejscowościom nazwy takie same jak w ojczyźnie i tak obszar, na którym zamieszkali nowi przybysze, otrzymał nazwę Ludwigsburg.


Do grudnia 1806 roku do czasu wejścia na te tereny wojsk Napoleona, w Prusach Południowych osiedlono 6 tysięcy osób. Mimo usilnych starań, tereny te zachowały swój polski charakter. W 1809 roku wioska i okolice wchodziły w skład utworzonego w 1807 roku Księstwa Warszawskiego. W związku z późniejszą likwidacją Księstwa, Ludwigsburg znalazł się w Królestwie Polskim, gdzie ponownie przywrócono polskie nazwy wsi. Nazwy Józefosław używano odtąd wymiennie z dawną Ludwigsburg. Do 1867 r. Józefosław należał do gminy Lesznowola. W latach 1867–1952 znajdował się w granicach gminy Nowo-Iwiczna z siedzibą wójta w Starej Iwicznej.


W 1914 roku, w wyniku wybuchu I wojny światowej, wieś i okolice znalazły się na terenach okupowanych przez państwa centralne. Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej wieś znalazła się na terytorium II Rzeczypospolitej. Podczas kampanii wrześniowej Józefosław został zajęty przez III Rzeszę. Mimo to w 1944 roku większość rodzin niemieckich ewakuowano na tereny niemieckie z powod


u nadchodzących wojsk radzieckich. Po zakończeniu II wojny światowej wieś pozostała na terytorium Polski. W bardzo krótkim czasie zadziało się tu wiele zmian administracyjnych: latem 1952 roku zniesiono gminę Nowo–Iwiczną, a sam Józefosław włączono do gminy Jeziorna. Następnie po likwidacji gmin w Polsce od początku 1955 należał do gromady Chylice. Kolejne zaskoczenie, bo po zniesieniu gromad w 1972 roku wieś należy do gminy Piaseczno.


Do wczesnych lat dziewięćdziesiątych XX wieku wieś miała charakter głównie rolniczy, którego charakter w postaci pozostałości po gruntach rolnych można jeszcze czasem zauważyć w Józefosławiu. Obecnie znajdziemy tu wiele pięknych domów, willi oraz wiele miejsc na spacer i codzienną rekreację. Idealne miejsce dla osób, które cenią lubią być blisko natury, a jednocześnie cenią sobie zalety dużego miasta.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie